تکنولوژی

تکنولوژی‌های نو ظهور سیستم های تهویه مطبوع

1399/7/22 15:9:45

تکنولوژی‌های نو ظهور سیستم های تهویه مطبوعبیایید به مناطق مهم و محصولات سیستم های تهویه مطبوع هوشمند که باید بدانید بپردازیم. شخصی‌سازی و اقتصاد انرژی روند فناوری سال آینده را مشخص می‌کنند. محصولات هوشمند سیستم‌های تهویه هوای مطبوع، کنترل محیطی اتاق به اتاق را تنظیم و روش‌های گرمایش و سرمایش را بهینه می‌کنند و به مشتریان امکان مدیریت مصرف انرژی خود را به راحتی و کارآمد می‌دهند.

سیستم‌های پهنه بندی (Zoning Systems)

مقابله با ترموستات یک سنت دیرینه است. امروزه با استفاده از یک سری دمپرها در کارخانجات می‌توان مناطق مختلف دما در یک خانه یا ساختمان تجاری را توسط ترموستات‌های فردی ایجاد و کنترل کرد.

 

این همچنین می‌تواند صرفه جویی در مصرف انرژی را که معمولاً مربوط به مینی اسپلیت‌های بدون داکت است را بدون هزینه نصب یک سیستم جدید فراهم کند.

 

سنسورها و ترموستات هوشمند

محصولات هوشمند سیستم‌ های تهویه مطبوع مانند ترموستات‌هایی که می‌توانند از راه دور توسط برنامه‌های تلفن همراه کنترل شوند، به‌طور فزاینده ای متداول هستند. فراتر از این، مزایایی است که تهویه هوای فعال شونده توسط سنسورها و دستگاه تهویه هوا مجهز به سیستم تشخیص حرکت که در تنظیمات تجاری وجود دارند، ارائه می‌دهند. این سنسورها به شما این امکان را می‌دهند که فقط بخش‌هایی از ساختمان را که در حال استفاده است، گرم و خنک کنید. به این ترتیب، استفاده سنگین متناوب از یک منطقه – یا اصلاً استفاده از آن – هنوز هم هزینه و کارکرد انرژی و تجهیزات کمتری را تولید می‌کند.

پمپ‌های حرارتی

پمپ‌های حرارتی دوگانه هم از گاز طبیعی و هم از برق استفاده می‌کنند. هنگامی که درجه حرارت کم است، از گاز برای افزایش راندمان استفاده می‌شود. در حالی که برق این مزیت را در دماهای بالاتر فراهم می‌کند. با استفاده از لوله‌های زیرزمینی، پمپ‌های گرمایی زمین در طول زمستان گرما را از زمین جذب می‌کنند. سپس در تابستان از زمین به عنوان سینک گرما استفاده می‌شود. با وجود هزینه‌های نصب بالاتر، این سیستم‌ها می‌توانند پس‌انداز قابل توجهی در طول زمان را برای مصرف‌کنندگان تأمین کنند.

سیستم تهویه هوا

تهویه مطبوع گرمایی از انرژی خورشیدی و گاز طبیعی استفاده می‌کند. استفاده از این روش نه تنها هزینه‌های انرژی را پایین‌تر می‌آورد، بلکه طراحی چیلر از قطعات متحرک کمتری نسبت به سیستم‌های سنتی تهویه مطبوع بهره می‌برد و به نگهداری کمتری نیاز دارد.

سیستم های تهویه مطبوع با یخ هر شب صدها پوند یخ تولید می‌کند. روز بعد، این یخ برای خنک‌کننده مبرد به جای یک کمپرسور AC سنتی استفاده می‌شود. نتیجه؟ مصرف انرژی تا ۳۰ درصد کاهش می‌یابد. VRF یا جریان مبرد متغیر از یک واحد در فضای باز و لوله‌کشی مبرد تشکیل شده‌است که امکان کنترل هر لوله را به صورت جداگانه فراهم می‌کند. به این ترتیب، هر فضا یا اتاق همیشه از گرمایش و سرمایش مناسبی برخوردار است و می‌توانند به‌طور مستقل کنترل شود. مزایای اضافی این روش شامل این است که این واحد می‌تواند به‌طور خودکار برای پاسخگویی به مطالبات جاری تنظیم شود؛ و همچنین ضمن افزایش کارایی و منجر به کاهش هزینه‌های عمر مالکیت شود.

 

چرخش آب گرم در صورت تقاضا

استفاده‌کننده‌ها می‌خواهند بدون اینکه اول آب سرد از لوله‌ها خارج شود، آب گرم بیرون بیاید. در عین حال، آنها نمی‌خواهند هزینه بازپرداخت مداوم آن آب گرم را بپردازند. سیستم‌های چرخش آب گرم در صورت تقاضا، آب سرد را به داخل بخاری آب هدایت می‌کنند و در هنگام روشن شدن یک شیر آب، مستقیماً آب گرم را به داخل خط تزریق می‌کنند. نتیجه این سیستم این است که، تا ۱۲٬۰۰۰ گالن آب است که به‌طور متوسط سالانه در یک خانه مسکونی صرفه جویی می‌شود.

Image result for چرخش آب گرم در صورت تقاضا

در پایان

مطمئناً شما تمام تجهیزات و سیستم‌های موجود را در داخل و خارج می‌شناسید. اما برای رشد و توسعه مشاغل سیستم‌های تهویه مطبوع در شرایط امروز، باید دائماً در جریان مطالبات و فن آوری‌های این صنعت باشید. به ویژه سیستم‌های تهویه مطبوع هوشمند که سالانه در حال تغییر و پیشرفت هستند.

دیدگاه کاربران